IGRA Old Timers

^

Plastové modely starých českých automobilů vyráběla firma IGRA od šedesátého osmého roku. Provedení modelů se zlepšovalo v průběhu doby, konstrukce starších modelů se ale neupravovaly. Jelikož modely byly lisovány z plastů dostupných na našem socialistickém trhu, tak není nouze o barevné varianty a hlavně odstíny. Následující stránka zachycuje mou sbírku a informace, které se mi podařilo nashromáždit od jiných sběratelů a z dobových meteriálů.

Řada 01 - modely Voituretty Laurin a Klement

Typ A v provedení se staženou střechou se vyráběl v základním provedení v krémové barvě s černých chassis. Poměrně vzácně se vyskytují varianty krémového provedení s červeným plechem kolem sedadel a světlou sedačkou. Vzácné provedení je rovněž celočerné. Červeno-černé provedení je pravděpodobně prací modeláře.
Typ B v provedení s nataženou střechou je v základní barevné kombinaci červená s černým chassis. Vzácné jsou celočerné provedení buď s červeným nebo bílým sedadlem.
Typ C je závodní varianta stejného vozu, vyskytují se s různými startovními čísly, údajně existují všechna čísla až po 12 a jsou orámována buď do čtverce nebo kruhu. Provedení bez startovního čísla pravděpodobně vzniklo dodatečným odstraněním čísta z kapoty. Celý model včetně chassis je krémový.


01-A

01-A

01-A

01-A

01-B

01-B

01-C č.2

01-C č.3

01-C č.5

01-C č.6

01-C č.7

01-C č.9

01-C č.12

Řada 02 - modely Pragy Charon

Typ A je provedení landauet, jenž se vyráběl ve dvou základních variantách, častější černé a řídčeji zastoupené červené. Jako vzácné je možné označit provedení červeno-černé (červená karoserie, černé chassis), které se vyskytuje poměrně řídce.
Typ B je provedení drožka (od landauetu se liší prodlouženou střechou nad řidiče a přidaným předním sklem). Tento model se vyráběl rovněž ve dvou základních variantách, častější černé a řídčeji zastoupené červené. Další varianta není známa.
Typ C v provedení phaeton s nataženou střechou se vyráběl v různých odstínech modré. Žlutá varianta je práce modeláře.
Typ D v provedení phaeton se sklopenou střechou se vyráběl v různých odstínech žluté. Modrá varianta je práce modeláře.
Typ E je dodávkové provedení v barvách pošty (žlutá karoserie a černé chassis). Existuje ve dvou variantách lišících se v označení na bocích skříně. Častější je natištěná trumpetka, méně častá je nálepka se znakem napodobujícím znak C.K. rakouské pošty.
Typ F je stejné dodávkové provedení jako typ E, ale v barvách hasičského sboru - červená skříň, černé chassis, doplněn o žlutý žebřík na střeše. Na bocích skříně je nálepka s hasičskými pomůckami.
Typ G je další dodávkové provedení, tentokrát jako sanitní vůz, celý v bílé barvě, označený kruhovou nálepkou se znakem červeného kříže na bocích skříně a na kapotě motoru. Byla viděna i varianta s nálepkami přimo ve tvaru kříže, ale není jisté zda nešlo o lidovou tvrobu.
Poslední typ H je rovněž sanitní vůz, ale tentokrát ve vojenském provedení khaki. Existují dvě varianty lišící se umístěním jednoho červeného kříže buď na kapotě motoru shodně s civilním provedením sanity, nebo (dle katalogu výrobce správněji) umístěním tohoto znaku na střeše.


02-A

02-A

02-A

02-B

02-B

02-C

02-C

02-D

02-D

02-E

02-E

02-F

02-G

02-H

02-H

Řada 03 - modely Tatry President

Typ A v otevřeném provedení je vždy v hnědé barvě, existují dvě varianty lišící se barvou doplňků. Ty jsou buď šedé nebo tmavě stříbřitě kovové.
Typ B v provedení s nataženou šedou střechou je vždy v hnědé barvě se šedými doplňky.


03-A

03-A

03-B

Řada 04 - modely automobilu Velox

Oba dva typy A i B se vyskytují jen v jedné barevné kombinaci, a to hnědé se šedými doplňky. Typ A má nataženou střechu nad zadními sedadly, typ B ji má sklopenou.


04-A

04-B

Řada 05 - modely Aera 500

Existuje jen jedn typ tohoto modelu - typ A. Model je vždy červený se sklopenou šedou střechou, dvě existující varianty se liší jen barvou doplňků, ta je buď šedá nebo mosazně kovová.


05-A

05-A

Řada 06 - modely Tatry 11

Tato ředa modelů byla doplňována o barevné varianty v devadesátých letech, takže zde nemám takový přehled o barevných mutacích. Proto uvítám pomoc při doplňování informací.
Typ A - limuzína byl vyráběn v základním provedení černá se šedými koly, poměrně vzácné je provedení hnědé s krémovými koly. V posledních letech výroby se objevilo provedení tmavězelené.
Typ B v provedení otevřený phaeton byl v základní barevné kombinaci krémový se šedými koly a černými blatníky i složenou střechou. Existuje varianta se šedou střechou. Známa je žlutá varianta s černými blatníky a šedými koly. V poslednich letech výroby se objevila žlutá varianta se žlutými koly, možné jsou i další barevné mutace z poslední doby.
Typ C v provedení normandie se vyráběl v barvě khaki včetně kol, s černými blatníky. V posledních letech se objevily další barevné varianty (celomodrá, celotmavězelená).
Typ D v provedení phaeton s nataženou střechou byl v základní barevné kombinaci krémový se šedými koly a černými blatníky a střechou. Možná existují i další barevné varianty tohoto modelu, např. červená.
Typ E v provedení normandie se střechou se vyráběl v barvě khaki včetně kol, s černými blatníky a šedou střechou. Známa ja varianta s béžovou střechou. V posledních letech se objevila tmavězelená variace se šedou střechou.
Typ F je rovněž provedení normandie, tentokrát se staženou střechou. Ale zatím jsem jej neviděl ani na obrázku...


06-A

06-A

06-A

06-B

06-C

06-D

06-E

Zvláštní edice

Tyto modely byly osazovány do dárkových nebo památečních sad ve formě knihy, jichž se vyráběly tři druhy.
Kniha Tatra, Laurin a Klement, Praga byla nejčastější a obsahovala Tatru President v otevřeném provedení, L. a K. Voiturettu v otevřeném provedení a Pragu Charon phaeton taktéž v otevřeném provedení. Je ovšem možné, že provedení jednotlivých modelů mohlo být různé. Tuto knihu používali na propagaci například zástupci socialistické firmy Mototechna.
Kniha Laurin a Klement vydaná v limitované sérii k 80. výročí AZNP Mladá Boleslav obsahovala tři různé provedení Voituretty - závodní, otevřené (se sklopenou střechou) a s nataženou střechou.
Kniha Praga byla vydána údajně jen ve stokusové sérii a obsahovala tři provedení Pragy Charon - drožku, landauet a phaeton s nataženou střechou. Modely v těchto sadách měly galvanicky pokovená kolečka.


Kniha Tatra, Laurin a Klement, Praga

Kniha Tatra, Laurin a Klement, Praga

Kniha Praga

Kniha Praga

Kniha Praga

Reklamní a upomínkové předměty

Kromě dárkových knih byly modely IGRA Old Timers používány jako reklamní, dárkové či upomínkové předměty, např. jako stojánek na tužky. Nejčastěji tyto předměty využívala pro svoji propagaci socialistická firma Mototechna.


Stojánek s 01-A

Stojánek s 01-C č.4

Stojánek s 01-C č.4

Modelářské stavebnice - kity

Pravděpodobně všechny základní typy modelů série Old Timers prodávala IGRA i ve formě nesestavených sad výlisků pro modeláře jako tzv. kity. Zatím se mi nepodařilo zjistit zda tyto modelářské stavebnice byly rovněž dodávány v různých barevných mutacích téhož autíčka, nebo jen v základním barevném provedení. Všechny fotografie modelářských stavebnic jsou ze sbírky pana R. Davida.


Stavebnice 01-A

Stavebnice 01-A

Stavebnice 01-B

Stavebnice 01-B

Návody k 01-A a 01-B

Fotografie ilustrující tyto stránky jsou fotografie modelů z mojí sbírky, není-li uvedeno jinak.

(c) Radek Bednář
  JavaScript DHTML Menu Powered by Milonic